Kategorie
Budowa/Remont

Fachowcy niezbędni na każdej budowie

Jakikolwiek człowiek, który ma w planach zbudowanie dowolnego typu obiektu musi liczyć się z zaangażowaniem kompetentnych fachowców, bez jakich takiego typu inwestycja się nie ziści. Widoczne jest zapewne, że nie można współcześnie wznieść żadnej rzeczy bez wypróbowanej ekipy budowniczych, ale także oni bez nadzoru wysoce wykwalifikowanych specjalistów do niczego się nie zdadzą. Opłaca się zatem mieć świadomość tego, kogo oprócz nich będziemy potrzebować żeby przewidywana inwestycja udała się bez przeszkód.

Kierownik budowy

Nakazy formalne jakie mamy w Polsce klarownie rozstrzygają, że nie można chwytać się za przedsięwzięcie budowlane nie zatrudniając kierownika robót budowlanych. Człowiek zajmujący się kierownictwem budową jest odpowiedzialny za przyzwoite ustalenie procesu czynności budowlanych, za względy zabezpieczenia – nie tylko w stosunku do pracowników budowlanych, jednak dodatkowo do osób postronnych, finalnie też za budżet. Kierownik budowy powinien zatroszczyć się o to żeby prace dokonywały się podług projektów i rozkładu robót. Musi prowadzić dziennik budowy, gdzie zapisywane są najistotniejsze wzmianki traktujące progresu prac budowlanych. Równie istotne są też kwalifikacje kierownika robót budowlanych. Specjalista spełniający obowiązki kierownika robót budowlanych musi legitymować się adekwatnymi umiejętnościami.

Inspektor nadzoru

Poza kierownikiem budowy dobrze zaangażować także inspektora nadzoru budowlanego. Chociaż mamy pełną dowolność w kwestii zaangażowania kierownika budowy, to może się przytrafić że będzie to osoba generalnie uzależniona formalnie od firmy budowlanej, np. jej posiadacz. Wtedy prawidłowe by było aby ktokolwiek uważał na to aby kierownik budowy nie orientował się większą wiernością w stosunku do firmy budowlanej aniżeli do inwestora. Więc podobną osobą jest oczywiście inspektor nadzoru budowlanego. Nakazy prawa budowlanego nie wymagają aby absolutnie najmować inspektora nadzoru budowlanego, jednak jest to na pewno korzystne dla inwestora, również z tego względu, że kontroluje on interesy inwestora w sposób obiektywny. Nadzory budowlane wykonywane przez inspektora polegają na tym, iż dysponuje on uprawnieniem zwierzchności nad praktyką kierownika budowy oraz drużyny budowlanej oraz posiada upoważnienie by żądać od nich spełnienia postępowań jakie uzna za odpowiednie.

Niechybnie jest wyraźne, iż wydając niesamowite pieniądze na budowę domu chcemy by pieniądze te były spożytkowane optymalnie. Nie da się rozporządzać całościową wiedzą o technologii budowlanej, zatem obecność tych dwóch profesjonalistów na placu budowy powinna nam zagwarantować, że prace budowlane zostaną dokonane w właściwy sposób i zgodnie z odpowiednią praktyką prac na budowie.